Leonardit Kullanımı – Tarımda Doğal Yeni Yöntemler

Leonardit Kullanımı - Tarımda Doğal Yeni Yöntemler

LEONARDİT – PATLADI GİTTİ

Yeni trend, doğal tarımda leonardit kullanmak. Ben de bir entel olarak bu modaya uymazsam olmazdı.

Organik üretim, ancak sonuç ezik büzük, çarpuk çurpuk bir sürü bitki olunca arayış başlamış. Organik üretim bu olmamalı demiş atalarımız.

Yani Amerikalı atalarımız böyle demiş. Amerikalı bilim adamı Leonard maden bölgesinde yaşamaktaymış. Madende henüz kömür olmayan, bitkisel görünen kısımları işe yaramaz diye atmaktaymışlar.

Leonard abimiz ‘ulan’ demiş, ‘bu bitki artıkları kömür olmadan da kullanılmaz mı?’. Leonard ondan sonra bunları tarlaya atıyor. Bir bakıyor bitkiler patlama yapmakta.

Abimiz madenden pislik kalksın diye bedava verdikleri kömür olmamış maddeleri önce çuval çuval, sonra kamyon kamyon götürmeye başlıyor. Ufak yollu bu işin ticaretine başlayınca madenciler uyanıyor.

Leonard’ın bulduğu henüz kömürleşmemiş maddenin ismi Leonard’s Linyit, Leonardlinyit, Leonardinyit derken, Leonardit oluyor. Ondan sonra patladı gitti.

Sonra Leonardit birdenbire kömürden daha değerli ayrı bir maden olarak aranmaya başlıyor. Meğerse bir sürü madenleri işe yaramaz diye kapatmışlar, ful leonardit.

Böylece leonardit tarım alanına giriyor.

Ama leonardit bir gübre değil. Normal gübrenin bitki tarafından alımını kolaylaştırıyor. Ayrıca organik madde içeriyor.

Son yıllarda Türkiye’de moda oldu. Toprakta organik madde kalmayınca, devamlı kimyasal, kimyasal bir noktaya kadar. Şimdi herkes leonardit peşine düşmüş. Bir de solucan furyası var. Onu da sonra anlatayım.

Bu günlerde izlediğim kanallar: Köy TV, Çiftçi TV.

Üretimden çoktan vazgeçmiş, tarımı çoktan öldürmüş, Türk milletinin son hayatını anlatmak açısından anlamlı.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Leonardit Kullanımı – Tarımda Doğal Yeni Yöntemler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?

Sanayi devriminin ardından, özellikle 1850'li yıllardan itibaren dünya geri dönülemez şekilde ısınmaya ve çevre tahrip olmaya başladı. Gezegenimizde yaşanan sera...

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınıyor?

KOBGEB Kredisi, iş kurmak isteyip de sermaye bulamayanlara uygun koşullarda kredi sağlamayı hedefleyen bir kredi türü... KOSGEB isminin açılımını yaptığımızda...

HSBC Advance ile Yüzde 10 Faiz İadeli İhtiyaç Kredisi Fırsatı

Son günlerde televizyonlarda izlemeye başladığımız yeni HSBC reklamlarında HSBC Advance öne çıkarılıyor. Başrolünde Fox TV kanalında yayınlanan O Hayat Benim...

Kapat