Araba Almamak İçin Nedenler

Araba Almamak İçin Nedenler

NEDEN BİR ARABAM YOK

Araba ve asfalt sevdası Türk halkını esir almış durumda. Son 20 – 30 yılda tüm ailelere yayılabilen araba sahibi olabilme isteği henüz doyum noktasına ulaşmadı. Batı’da ise 50’li yıllarda yaşanan bu çılgınlık bugün yerini alternatif arayışlarına bıraktı. Toplu ulaşımın yanı sıra kazasız bilgisayar kullanımlı arabalar üzerinde çalışılıyor.

Ülkemizdeki kaza sayıları korkunç düzeylerde. Tuik verilerine göre ülkemiz karayolu ağında 2015 yılında toplam 1 milyon 313 bin 359 adet trafik kazası meydana geldi.Trafik kazaları sonucunda 7 bin 530 kişi öldü, 304 bin 421 kişi yaralandı.

Rakamlar değerlendirilirken düşünülmesi gereken başka bir durum var. Bir araç sürücüsü tüm ömrü boyunca ortalama 30 yıl boyunca araç kullanacak. Bu durumda karşımıza çıkan ölü ve yaralı sayısını en az 30 ile çarpmamız gerek. Çünkü bu yıl olmasa da yaşamanız boyunca trafik kazası geçirme ihtimaliniz her yıl devam edecek.

Bu durumda bugün ülkemizde yaşayan 10 milyon insan 30 yıl sonra bir trafik kazasında mutlaka yaralanmış olacak. Bu da nüfusun 8’de biri demek. Böyle korkunç bir istatistik hiçbir savaşta yaşanmıyor.

Araba Almamak İçin Nedenler

Araba işi 100 yıldan fazla geçmişi olan bir şey. Türkler arabayla yoğun olarak son 20 – 30 yılda tanışmış olsa da Dünya insanları için bu çok eski bir şey. Arabaların modelleri değişse de hala 100 sene önceki ilkel anlayışla çalışıyorlar. Dünyayı egzosa boğan bir yakıt sistemi, yanınızda taşıdığınız yakıt tankı ve her an havaya uçma tehlikesi. Güvensiz ve kaza anında işe yaramayan bir fren sistemi. 100 yıllık ilkel bir tasarım ve teknoloji. Sonuç: 30 yılda 10 milyon yaralı gazi. Hangi savaşta bu kadar yaralı veriliyor?

İşte bu nedenlerle bir araba almayı ve onun sevdalısı olmayı düşünmüyorum. Yolda yaya olarak trafik kazası geçirebilirim. Ama en azından araç sürücüsü olarak kaçınılmaz şekilde karışacağım bir kazaya uğramamak benim elimde. İstatistikler gösteriyor ki her araç sürücüsü için bu yıl olmazsa gelecek yıl, daha olmadı öteki yıl bir kazaya karışmak mutlaka yaşanacak bir durum. Neden 21. yüzyılda 20. yüzyılın ilk yıllarında ortaya çıkmış bu kadar ilkel bir teknolojiye güveneyim?

1910 model bir araç. Çalışma sistemi temelde bugünkü ile tamamen aynı. Sadece tasarımı farklı.

Tags : ,

0 thoughts on “Araba Almamak İçin Nedenler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KAYI BOYUNA AİT PEKİYİ SİMGELERİ BULUNDU

Söğüt'te gerçekleşen araştırmalarda bir söğüt ağacının dibinde üzerinde PEKIYI yazan simgeler bulundu. Kayı boyunun önceleri IYI simgesini kullandığı, işler daha...

TEB Damla Hesabı – Birikimleriniz İçin Yeni Bir Fırsat

TEB Damla Hesabı'nı, bütçeden ayrılan ufak tutarlarla tasarruf yapma fırsatı sağlayan bir birikim hesabı olarak tanımlayabiliriz. TEB Bankası Damla Hesabı...

Bayram Arefesi Pazartesi Günü Bankalar Tatil mi?

9 günlük uzun bayram tatilleri öncesinde resmi kurumların ve bankaların bayram süresince kapalı olup olmayacağı daima sıkıntılı bir konudur. Uzun...

Kapat