Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı?

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı?

Türkiye’de asgari ücretle çalışanların sayısı hayli yüksek düzeyde… Bu insanlar zar zor geçinerek aylık hesaplarını tutturmaya çabalıyorlar. Ancak gelir düzeyi oldukça düşük olduğu halde, evlenmeyi aklına koyan ve “Bu maaşla acaba bir bankadan konut kredisi çekebilir miyim?” diye düşünenlerin sayısı da az değil… Kendisi veya bir yakını asgari ücretli çalışan takipçilerimiz için bankaların bu konuda uyguladığı kriterler ve prosedür hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Bankaların müşterilerine sunduğu konut kredilerinde ilk olarak kredi isteyen kişinin gelir belgesine göre bir değerlendirme yapılıyor. Değerlendirme yapılırken kredinin taksit tutarlarının gelir düzeyi ile doğru orantılı olmasına dikkat ediliyor. Bankalar tarafından konut kredisi verilirken, aylık taksit tutarının % 50 oranını geçmemesi büyük önem taşıyor. 2016 yılında asgari ücretli çalışanlarin 1.300 TL maaş aldığını göz önünde bulundurursak bir asgari ücretli çalışan kredi alabilmesi için ayda 650 TL taksit ödeyebileceği bir konut kredisi bulması gerekiyor.

Konut kredilerindeki en düşük faiz oranı şu an aylık ortalama % 1.10 civarında uygulanmaktadır. Bu faiz oranını göz önünde bulundurarak 120 ay vadeli ve 100.000 TL konut kredisi almak isteyen asgari ücretlinin maaş bordosu dışında ek gelir göstermediği durumlarda 100.000 TL tutarındaki krediyi alabilmesi imkansız diyebiliriz.

Neden imkansız? Çünkü 100.000 TL krediye karşılık olarak bankaların talep edeceği aylık tutar 1.500 TL düzeyinde… Vade süresi 10 yıl olmayıp da 20 yıla çıkartılsa bile ödenmesi gereken tutar 1.185 TL olacağı için asgari ücretliinin konut krediden yararlanabilmeniz mümkün olmaz.

TOKI Evleri Asgari Ücretli için Uygun mu?

1.300 TL aylık geliri olan bir asgari ücretlinin günümüz şartları altında kullanabileceği konut kredisinin toplam tutarı faiz oranları dahil olmak üzere en fazla 40.000 TL’ye denk geliyor. Aylık % 1.10 oranından hesaplanan 40.000 TL tutarındaki konut kredisinin aylık ödeme tutarı 600 TL civarında bulunuyor. Bu rakam bankalar tarafından yeterli ve ödenebilir bir rakam olarak değerlendirilebilir.

Bankaların sunduğu konut kredilerinde kendi bankaları adına ipotek yaptıkları zaman bile ayrıca sizlerden kefil isteyebiliyorlar. Bu tür durumlarda kefil olarak iyi bir gelir sahibi ve kredi notu yüksek bir kişiyi bulmanız yarar sağlayabilir.

Eğer asgari ücretliyseniz ve ödeme size kolaylık tanıyabilecek bir banka arıyorsanız TOKİ tarafından yapılan evleri satın almayı deneyebilirsiniz. TOKİ evlerinin 120 ay vade için ortalama aylık ödemesi 500 TL dolayında olduğu için banka konut kredisi kullanmanız mümkün olabilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Garanti Bankası 5 Dakikada Kredi Başvuru Kanalları

Garanti Bankası'nın dillere destan 5 Dakikada kredi'si aynı zamanda Türkiye'nin en hızlı kredisi olarak da biliniyor. Garanti'nin tüm müşterilerine sunduğu...

Asgari Ödeme Yapınca Faiz İşlemesi Durur mu?

Kredi kartında asgari ödeme tutarının ne anlama geldiğini bilenler kadar bilmeyenler de var. Bilmeyenler için açıklayacak olursak, kredi kartında asgari...

Odeabank Bireysel Kredi Faiz Oranları

Türkiye'de geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Odeabank, henüz çok kısa olan geçmişine rağmen ülkemizin önemli bankaları arasında yer almayı başardı. Özellikle...

Kapat