Dolarda Düşüş Nereye Kadar Sürecek? 2.70 Olur mu?

Dolarda Düşüş Nereye Kadar Sürecek? 2.70 Olur mu?

Ekonomi uzmanları iki farklı görüşü savunuyor.

Dünya piyasalarda petrol fiyatlarının 30 dolara kadar gerilemesi üzerine cari açığa faydası olacağı beklentisiyle Türkiye’ye sıcak para ilgisi yeniden arttı. Bu gelişme Türk Lirası’na da yansıdı. Ayrıca sabah saatlerinde açıklanan enflasyon rakamı önce yüksek bulunurken öğle sonrası saatlerinde beklendiği kadar kötü gelmediğine karar verildi. Türkiye’ye sıcak para girişi hızlanınca dolarda düşüş gün boyu devam ederek 2.9150 seviyesine kadar indiği görüldü. Uzmanlar dolardaki değer kaybını ve TL’nin kısa vadede gelebileceği seviyeleri değerlendirdi.

“Dolardaki bu değer kaybının ana nedeni ne?” Uzmanların bir kısmı, bunu temelde petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlıyor. Türkiye’nin Rusya gibi emtia bağlantısı olmadığını, bunun da sıcak para ilgisini artırmasından dolayı TL’nin güçleneceği görüşünü savunuyor.

Ocak 2016 enflasyonunun yüksek çıkmasını olumlu bulan uzmanlar da var. Enflasyon yüksek çıktığı için Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına devam edeceğini, hatta faiz artışına bile gideceğini düşünenler, faizin artırılması halinde dolardaki düşüşün daha da hızlanacağını düşünüyorlar.

Arkası Sağlam Bir Yükseliş Değil…

Ekonomi uzmanlarının bir kısmı ise tam tersi görüşü savunuyor. Bir ekonomi uzmanı görüşünü şu sözlerle açıklıyor: “Ben burada doların düşüşünü başka şeyler destekler mi diye bakıyorum. Burada da tahvil faizlerine bakıyorum. Türkiye’nin temel göstergeleri doların düşüşünü desteklemiyor. Ödemeler dengesindeki hareket ve Merkez Bankası rezerv verileri bunu destekleyen bir noktada değil. Yani özetle TL’deki bu yükseliş arkası sağlam bir yükselişe benzemiyor”

Bir kısım ekonomist ile dolarda görülen düşüşü FED yetkililerinin son yaptığı yorumlara bağlıyor. FED’den faiz artışı beklentisinin ertelendiğini, Mart’taki beklentinin ortadan kalktığını düşünüyorlar. Bu yıl normalde dört tane olması beklenen faiz artışının iki kez beklentisine indiğini düşünüyorlar. Bir uzman şöyle diyor: “Böyle olunca da yurt dışında doların değer kaybetmesine neden oldu. Benim düşüncem bir süre daha düşüş yaşanır, ama orta vadede doların yönü artış yönünde. Özellikle FED’in yeni faiz artışından sonra dolarda yine yükseliş sürecek. Yıl sonu doların TL karşısındaki değerinin 3,30 olacağını bile düşünüyorum. Bu yükselişlerin geçici olacağını düşünüyorum”

2.90 Seviyesinin Altına İnebilir

Doların daha da düşmesini bekleyenler, petrolün bu kadar değer kaybetmesinin, ciddi anlamda Türkiye ekonomisi için iyi haber olduğu düşüncesinde… Düşüş bekleyenlerin ortak görüşü şu şekilde: “Diğer gelişen ülkelere göre daha iyi faiz veren bir ülkeyiz. Diğer ülkelerin genelde emtia ile de bağlantısı var. Bu da bize olan yatırımları artıyor. Şu anda ciddi bir giriş var. Bu bir süre daha devam edecek. Nereye kadar devam edecek diye sorarsanız, bu yıl içinde 2,90 ve altındaki seviyelere geri dönülebilir. 2.70 seviyesini öngörenler de var ama bu şimdiden konuşulmamalı…”

Bu noktada Merkez Bankası’nın tavrının çok önemli olacağını vurgulayan ekonomi uzmanları, şu yorumu yapıyor: “Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1.70 olan piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 1.82 olarak açıklandı. Yıllık bazda tüketici fiyat endeksi ise yine önceki aya göre artış göstererek yüzde 9.58’e yükseldi. Enflasyondaki bu artışla birlikte Merkez Bankası’nın sıkı duruşunun devam edeceği ve önümüzdeki dönemde faiz artırım hamlesi gelebileceği yönündeki beklentiler Türk Lirası tarafında iyimser bir hava oluşturuyor diyebiliriz. Bu hafta Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam rakamlarının FED’in faiz artırım sürecinde kritik önem taşıdığını da belirtelim.”

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Dolarda Düşüş Nereye Kadar Sürecek? 2.70 Olur mu?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bank Asya – Yeni Katılım Hesabına Artı 10 Puan İlave Kar Payı

Türkiye'nin en güçlü katılım bankalarından Bank Asya, avantajlı kar paylaşım oranlı "Hoşgeldiniz Katılma Hesabı"nı kullanıma açtı. Bank Asya'da daha önce...

Kredi kullanırken kefil ve teminat ne zaman isteniyor?

Bankalar yakın zamana kadar genellikle kefilli ya da maddi teminatlı kredi kullandırıyorlardı. Bu koşul küçük tutarlı krediler için bile geçerliydi....

Faiz ile Kar Payı Arasında Fark Var mı?

Bankalar ile finansal bir ilişki içerisine giren herkes, kar payı ve faiz gibi terimleri sık sık duymaya başlıyor. Klasik bankaların...

Kapat