Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük olan taş mı yesin?

Bankalar son zamanlarda kredi kullandırırken artık müşterinin kredi notuna önem vermeye başladılar. Findeks Notu olarak da bilinen Kredi Notu, müşterinin daha önceki kredi kullanım deneyimlerini baz alarak “en riskli” ile “en güvenli” olarak sınıflandırıyor. Kredi notu düşük olanlar, en riskli” sınıfa girdiği için onay çıkması hemen hemen imkansız… Buna karşılık “en güvenli” kredi notuna sahip olanların kredi talepleri en kısa zamanda olumlu sonuçlanıyor.

Kredi notu en düşük olanların nasıl kredi kullanacağı konusunda ipuçları vermeden önce hangi kredi notunun hangi anlama geldiğini kısaca özetleyelim.

Bankaların kredi notu uygulamasına göre, kredi notu 1 ile 699 arasında olanlar riskli müşteri sayılıyor. Bu durumda olanların taze kredi kullanması hiç kolay değil… Kredi notu 700 ile 1.099 arasında olanlar “orta riskli” olarak kabul ediliyor. Kredi notunuz 1.100 ile 1.499 arasında ise az riskli sınıftasınız demektir. Kredi notu 1.500 ile 1.599 arasındakilere “iyi müşteri” veya “güvenli müşteri” gözüyle bakılıyor. Kredi notu 1.700 ve üzerinde olanlar ise “çok iyi müşteri” veya “en güvenli müşteri” muamelesi görüyorlar bankacılar tarafından…

Şimdi de kredi notu düşük olanların, yani riskli müşteri kabul edilenlerin taze kredi bulmak için ne yapabileceklerine bakalım. Bu durumda olanlar için üç formül sayabiliriz. Bunlar sırasıyla şöyle:

1. Teminat Göstermek

Kullanılacak kredi için teminat gösterilmesi, kredinin ödenmeme riskini azalttığı için onaylama aşamasında işe yarayabilir. Ancak krediye teminat olarak gösterilen taşınır veya taşınmaz malların (gayrımenkulün) krediye uygunluk şartlarını taşıması gerekiyor.

2. Kefil Göstermek

Bankaya kefil olarak gösterilecek kişi, o kredi borcunun zamanında ödenmemesi halinde kendisi ödemeyi kabul ettiği için riski azaltır. Kefil bulmak pek kolay olmaz ama kredinin ödenmemesi halinde o ödeyeceği için bankalar kefil talebinde bulunabilir. Ayrıca kefil gösterilecek kişinin de krediye uygunluk koşullarını taşıyor olması gerekir.

3. Düşük Miktarda Kredi Talebi Yapmak

Eğer geliriniz yüksek ise, bankaya yapacağınız kredi talebinin onaylanması daha kolaydır. Bütçenizdeki gelir – gider dengesi gelirden yana güçlü pozisyonda ise küçük miktarlı kredi daha kolay çıkacaktır. Bankaların küçük miktarlı kredi kampanyalarını izlemek iyi bir çözüm olabilir.

Bu son yöntemin bir faydası daha var. Kredi notunuz riskli duruma düşmüşse, küçük miktarlı kredi kullanıp bunu zamanında geri öderseniz kredi notunuzda hızlı bir yükseliş görülecektir. Bunu başarırsanız bir sonraki aşamada daha yüksek miktarda kredi için başvuru yapalirsiniz. Çünkü kredi notu hesaplanırken kullanılan bileşenler arasında “^düzenli geri ödeme” kriteri önemli yer tutar. Çektiği krediyi düzenli olarak geri ödeyenlerin kredi notu da yükselir.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
HSBC Modern Hesap’ta Şimdi 12.25 Hoş Geldin Faizi Var

HSBC'nin her zaman yüksek faiz oranları sunan Modern Hesap'ının hoş geldin faizi şimdi % 12.25'e yükseldi. HSBC Bireysel İnternet Bankacılığı...

Banka kredilerinde yıllık artış yüzde 21’e çıktı

Bankacılık sektörünün vatandaşa ve esnafa verdiği kredilerin yıllık bazdaki artışının yüzde 21'e ulaştığı açıklandı. Kredilerdeki yıllık artış oranı, haftalık bazda...

Kredi kartı alırken en çok yapılan hatalar

Bankalardan kredi kartı alırken çok sayıda hata yapıyoruz. Hatta birçokları arka arkaya öyle büyük hatalar yapıyor ki, zincirleme hatalara bile...

Kapat