Kredi kartı aidatını geri almak için ne yapmalı?

Kredi kartı aidatını geri almak için ne yapmalı?

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Son günlerin çokça konuşulan konularından biri olan kredi kartı aidatını geri alma meselesi aslında haklı bir gerekçeye dayanıyor. Yani söylenenler boş değil ve gerçekten bankalardan yıllık kart aidatlarını geri almak mümkün. Bunun yanında kredi masrafları ve hesap işletim ücretleri de geri alınabiliyor. Üstelik geriye doğru on yıllık süre için.

Uzmanların verdiği rakamlara göre bankalar her yıl yaklaşık 3 milyar lira kart aidatı tahsil ediyor. Bankalarca tahsil edilen kredi kartı aidatlarının geri alınabileceği yolunda Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin bir kararı var ve emsal teşkil ediyor. Bu karar doğrultusunda 10 yıl geriye doğru kart aidatları geri alınabiliyor.

Karar şu anda iptal edilmiş olan eski kartlar için de geçerli ve bu kartlarla ilgili işlem dökümleri bankadan talep edilebiliyor.

Kredi kartı aidatını geriye almak için öncelikle işlem dökümünü içeren ekstreyi almak gerekiyor. Bunun ardından Tüketici Hakem Heyetine bu ekstrelerle başvuru yapılıyor. Davalar en fazla 3 ay içinde sonuçlanıyor.

Tüketici Hakem Heyetine gitmeden önce bankayı bir yoklamak da yarar var. Banka müşteri hizmetlerini arayarak, kart aidatı kesintisi yapılmamasını ve daha önceki aidatların geri verilmesini isteyebilirsiniz.

Talebiniz kabul görmezse banka genel müdürlüğüne ve şubeye dilekçe gönderin. Dilekçeyi iadeli taahhütlü göndermekte yarar var.

Bankalar zaman zaman kart iptali olasılığıyla aidatı geri ödemeyi kabul edebiliyor. Bu nedenle bankanın müşteri hizmetlerini arayarak aidatların geri ödenmemesi durumunda kredi kartını iptal edeceğinizi söyleyebilirsiniz.

Bu talep de işe yaramazsa bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlıkta bulunan hakem heyetlerine giderek burada hazır olan dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek bankayı şikayet edebilirsiniz. Bu şikayet talebi için herhangi bir ücret alınmıyor. Hakem heyetlerinde görülen davalar genellikle kart sahibi lehine sonuçlanıyor. Banka, aidatın iadesi kararına tüketici mahkemesinde itiraz etse bile çoğunlukla kart sahipleri lehine karar veriliyor.

Tags : , ,

2 thoughts on “Kredi kartı aidatını geri almak için ne yapmalı?”

 1. arkadaş hepsi yalan her dediğinizi yaptık yapı kredi bankası istediniz yasal yollara baş vurun geriye dönük ödemiyoruz diyor ne yapacağım ne olur anlatın

 2. Yeni gelen eksrede kart aidatı ilave eden bu sayfada reklamını yaptığınız TEB siz samimi iseniz ya TEB reklamını kaldırın ya da benim kart aidatımın iade edilmesini sağlayın. Kartımın ve kart aidatının iptal edilmesini TEB den istiyorum ikisini de yapmıyorlar.
  Sayın İSMAİL ER BACAK,
  Bizimle iletişim kurduğunuz için Türk Ekonomi Bankası olarak teşekkür ederiz.
  Kredi kartı aidat ücretinizin iptali ile ilgili başvurunuz değerlendirilmiştir.
  Türk Ekonomi Bankası olarak siz değerli müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti ve en kazançlı fırsatları sunarak farklı ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. TEB Worldcard’ınız; Worldpuan kazandırır, bedava alışveriş imkanı sunar, taksit yapar, daha fazla Worldpuan kazanma imkanı sunar, nakitte taksit yapar, banka kartı fonksiyonuna sahiptir. TEB Worldcard kredi kartına kazandırdığımız tüm bu özelliklerin nedeni, sizlere daha ayrıcalıklı bir hizmet sunabilmektedir. TEB Worldcard’ın diğer özellikleri hakkında www. tebworld. com adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
  Kredi kartı aidatını, TEB Worldcard’ınız ile sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına yaptığımız sistemin üyelik bedeli olarak değerlendirmenizi rica ediyoruz.

  Türk Ekonomi Bankasını tercih ettiğiniz ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Talebinizin devam etmesi durumunda, bankamız yanıt tarihini izleyen altmış gün içinde Türkiye Bankalar Birliği nezdindeki Müşteri Şikayetleri Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.
  Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için Bankamız ürün ve hizmetleriyle ilgili her türlü mesajınızı bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz.
  Çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.
  Saygılarımızla,
  Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
PTT Şubelerinden Kredi Kartı Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı ödemelerinizi, müşterisi olduğunuz bankaya gitme zahmetine katlanmadan ödeyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu işlemi PTT şubelerinden yapmanın sayısız avantajı var....

Dolar bu yılın sonuna kadar 3.18 TL olur mu?

Birçok yabancı finans kuruluşunun tahminlerinde doların 2016 yılı sonuna kadar 3.18 TL'ye kadar yükseleceği öngörülüyor. Hatta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın...

Dolar Yeniden 3 Lirayı Ne Zaman Geçer?

Türkiye'ye son birkaç gündür yoğun sıcak para girişi gözleniyor. Rusya ve İsrail ile yeniden barışılması ve Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın...

Kapat